27 Temmuz 2015 Pazartesi

Orange Marmalade (2015)

Genelde lise ve gençlik dizilerinden uzak duruyorum. Bunun en büyük nedeni ise yetersiz oyunculuk ve konunun çok bilindik, çocukca ve sığ olması. Buna rağmen resmen elimizde büyüdü diyebileceğim, oyunculuğunu da kendisini de çok beğendiğim Yeo Jin Goo'nun hatırına ilk bölümlerinde oldukça övüldüğünü gördüğüm, bölüm sayısı da az olan Orange Marmalade'e bir şans verme kararı aldım. Geçmişte vampir konulu bir dizi izlememiş olmanın verdiği merak da bu kararıma etki etti.

Aslında dizi, daha önce bir şekilde benzerlerini izlediğimiz ya da okuduğumuz bir konu üzerine kurulu. İnsan gibi davranıp insanların içinde kimliğini saklayarak yaşayan bir vampir kızın, insan bir oğlanla birbirlerine aşık olmasını konu ediniyor. Vampirler adına önceden bildiklerimizin dışında hikayenin gidişatında çok da farklı bir şey ortaya çıkmıyor. Oğlan vampirlerden nefret ediyor, farkında olmadan bir vampire aşık oluyor sonra da klasik gerçekle yüzleşme dönemleri, aşk acıları falan filan.

Yeo Jin Goo beni yanıltmadı ve yine her zamanki gibi içten ve başarılı bir oyunculuk sergiledi dizide. Hatta bence en iyi performansı bu dizide oldu. Artık başrolleri almaya da başladığına göre çok yakında daha kaliteli yapımlarda karşımıza çıkıp bizi mest edeceğine hiç şüphem yok.
Başrol kızımıza gelince ise kendisini daha önceden hiç tanımıyorum. Sanırım Kpop kız gruplarından birinin üyesi. İlk ciddi oyunculuk deneyimi de bu dizide anladığımın kadarıyla. Genelde boş boş durup etrafa bakmaktan başka bir şey yapmadığı için olsa gerek fazla rahatsız etmedi beni ama dudakları hiç kapanmıyor mu bu kızın demekten de kendimi alamadım. Dizi boyunca bir dudağı diğer dudağına değmedi resmen. Estetikten midir bilemedim tabii. Fakat çok gözüme battı bu durum. Sırf bu yüzden keşke başka biri oynasaydı dedim.

Duyduğum kadarıyla bir mangadan uyarlamaymış dizi. Mangası da böyle miydi bilmiyorum ama 2 sezon gibi bölünüp bir kesimde tarihi dönemlere gitmeleri de ayrı bir hava vermiş diziye. Tarihi dizileri seven biri olarak o kısımlarda da eğlenmedim değil. Fakat olayı günümüze bağlama şekilleri, reerkarnasyona değinmeleri de bir tuhaf geldi bana. Hani çok zorlama olmuş gibiydi. Yine de canıma minnet dedim, günümüz kısımlarından daha çok hoşuma gitti o bölümler.

Tüm bunları ele aldığımızda diziyi çok övemeyeceğim ama yine de kendini bir şekilde izlettiriyor. Hani tam çerezlik, kafa boşaltmalık, pembe hayaller kurdurtan cinsten bir dizi olmuş. Kafam yorulmasın, tüm insanların stresten kafayı yeme moduna geçtiği hayattan uzaklaşıp hayali bir dünyaya uçayım derseniz buyurun izleyin. Hiç değilse insanları ırkı, rengi, dini, dili farklı diye dışlamamamız gerektiğini hatırlatıyor dizi bize. Birkaç gün geçince ne izlediğinizi unutursun belki ama en azından anlık güzel vakit geçirebilirsiniz.
Fragman 

6 yorum:

 1. Tarihi kısma yorumun dışında katılıyorum. Sakin, çok şaşırtmayan, çerezlik bir dizi :)
  Okul dizilerinden school 2015i izledin mi?
  İzlemediysen onu tavsiye edebilirim. Bilindik okul dizilerinden daha heyecanlı geldi bana sen ne düşünürsün bilemem ama :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen beğenmedin mi tarihi kısmı? :)
   İzlemedim School 2015'i ama daha önce tavsiye eden olmuştu. Belki izlerim, aklımın bir köşesinde dursun. Teşekkürler tavsiye için.

   Sil
  2. Beğenmedim ya ben sevmiyorum tarihi dizileri :)
   Rica ederim :)

   Sil
  3. Sen de haklısın. Gençlik dizisi izliyorum derken bir anda kendini tarihi dizide bulmak tuhaf olmuştur. :)

   Sil
 2. Aynen ben o niyetlr başlamıştım, reenkarnasyona bağlamaları da hoşuma gitmedi :)

  YanıtlaSil
 3. Reenkarnasyonu ben de beğenmedim. Zaten birden tarihi kısma geçmeleri zorlama gibi geldi bana. Sanırım senden tek farkım tarihi dizileri sevdiğim için izlerken sorun olmadı. Onun dışında fikirlerimiz aynı. :)

  YanıtlaSil