2 Eylül 2013 Pazartesi

Tavsiye Listem

Aslında en başta sadece 10 dizilik bir liste oluşturacaktım. Sonra baktım ki fazlasıyla dizi izlemişim ve aralarında listeme eklemezsem olmaz dediğim birçok yapım var.
Ben de listemi genişletip 25'e çıkardım.
Listem tamamen kendi beğenime göre hazırlandı. Tabii beğeni kriterim olarak konu, oyunculuk ve yapımın bende uyandırdığı hisler ön plandaydı.
Belki okuyanların çok ama çok daha fazla beğendiği diziler vardır ama sonuçta izlediğim onca diziden aklımda yer edip listeye girmeyenleri geride bırakacak kadar beni etkileyen diziler bunlar oldu.
İşte nacizane tavsiye listem.

1. Giant
Her yerde deli gibi "Giant, Giant..." diye sayıkladığımdan ilk sıramı herkesin az çok tahmin ettiğine eminim.
Tabii sizleri de yanıltmayıp hiç tereddütsüz 1 numarayı unutulmaz karakterleri; Gang Mo, Seong Mo, Mi Ju, Jeong Yeon, Jo Pilyeon ve Min Woo ile Giant'a veriyorum. 60 bölüm boyunca bana yaşatmadığı, hissettirmedi duygu kalmayan yegane dizidir kendisi.
Bir Giant daha gelmedi, gelmeyecek de sanırım.

2. I am Sorry I Love You
Kore sevdamın bu denli köklü olmasına vesile olan, birçok kişiyi olduğu gibi beni de derinden etkileyen, her bölüm gözyaşı döktüren, unutulmazlarım arasına kendine ikinci sırandan yer bulan dizi Misa.
Hatta Giant'ı izleyene kadar birinci sıramda kaldı senelerce.

3. Tree With Deep Roots
Birçok Kore tarihi dizisi izlemiş ve az çok beğenmiş biri olarak hiçbir tarihi dizide bu dizide olduğu kadar etkilendiğimi hatırlamıyorum. Dizinin akışı, oyuncuların rolü yapıyor değil de yaşıyor gibi canlandırması, karakterlerin etkileyiciliği, efektleri, konusu... her şeyiyle beni fazlasıyla tatmin eden ve her duyguyu yaşatan bir dizi oldu. Unutulmazlarım arasında da 3. sırayı çok rahat bir şekilde aldı.

4. The Legend 
Fantastik öğeler ve efsaneleri içeren ilk Kore dizimdi sanırım. İlk bölümünde biraz yadırgadığımı itiraf etmeliyim. Sonrasında ise her bölüm diziden ziyade kendimi bir sinema filmi izliyormuşum gibi hissettim.
İzlerken büyülenmişçesine kaptırıp gidiyordum. Diziyi finallediğimde ise eksik kalan şeyler oldu tabii ki ama sonu öyle güzel bağlanmıştı ki çok da kafaya takmadım bunları.
Sonuç olarak beni ciddi anlamda etkileyen ve unutulmazlar listemin ilk sıralarında yerini alan güzel bir dizi.

5. A Gentleman's Dignity
İzlediğim en güzel romantik komediydi. Dile getirildiğinde çok sıradan bir konu içeriyor aslında. Lise yıllarında çok yakın olan 4 erkek arkadaşın 40 yaşına geldiklerindeki yaşamlarını anlatıyor. Aşkları, dostlukları...
Ancak böyle sıradan bir konu ancak böyle güzel anlatılabildi.
Oyuncular da rollerine öyle güzel oturmuşlardı ki diziyi izlemenin keyfi bir kat daha artıyordu.
Uzun süre sabit kalan ilk 5 listemi sarsarak unutulmazlar listemde yerini almayı başardı.

6. Can You Hear My Heart
Öyle şirin, öyle büyülü, öyle etkileyici bir diziydi ki... Gerek ortamı, gerek oyuncuları, gerek dizideki karakterler... Saflığı, masumluğu, gerçek sevgiyi, gerçek aşkı gördük dizide.
Yer yer tebessüm ettik, yer yer güldük kahkaha attık,  yer yer gözlerimiz doldu, kalbimiz sızladı ve de ağladık.
Çok az dizinin başarabildiğini başarıp birçok duyguyu doruk noktasında yaşattı.

7. Hong Gil Dong 
Yaşattığı duygular açısından insanı tepe taklak eden etkili bir diziydi. Yani ilk bölümlerde kahkahalar atıyordum, sonra birden heyecan dolu olaylar yaşarken gerildim derken birden kendimi gözyaşları içinde buldum.
Bu dizi fark etmeden nasıl bu hale geldi dedim kendi kendime.
Sanırım yaşattığı bu duygu karmaşasından olacak ki hala unutulmazlarım arasındaki yerini koruyor.

8. The Greatest Love
Her zaman drama bağlamadan da bir dizinin insanı ne kadar etkileyebileceğini anlatan dizilerden biriydi bu da.
Sürekli güldüm, tebessüm ettim ve aşkı en güzel şekilde hissettim.
Konu yine sıradan ama anlatım ve oyunculuk bir başka.

9. Winter Sonata
Sanırım eski bir yapım olmasından kaynaklı olarak bu yıllarda birçok kişinin pek beğenmediğini söylediği bir dizi. Yalnız unutmamak lazım ki dönemine göre bir baş yapıt. Beni de öylesine büyüleyen o kış ortamıyla, başrol oyuncularımızın birbirine duydukları aşkı resmen gözleriyle anlatmalarıyla, büyüleyici müzikleriyle gerçekten unutulmazlarım arasındaki bir yapım. Uzunca bir süre ilk 5 listemde kaldı ama şimdi içim çok elvermese de bu sırada ancak kendine yer edindi. Yine de her daim hatırladıkça içimde bir sızı oluşturabilen nadir dizilerden biridir.

10. Cain and Abel 
Kore'de büyük bir sorun olsa da pek üzerinde durulmadığını düşündüğüm Kuzey Kore-Güney Kore meselesiyle harmanlanmış, iki erkek başrol oyuncunun da kendini aştığı güzel bir diziydi. Orijinal bir yapımdı bence. Belki dizinin ikinci yarısı ilk yarısı kadar orjinal değildi denebilir ama yine de bir bütün olarak ele alındığında mutlaka izlenmesi gereken bir diziydi.

11. White Christmas
KBS2'nin "Drama Special" dediği gece kuşağında az bölüm olarak yayınladığı dizilerden biri. Gerçi diğer drama speciallar ile kıyaslandığında bölüm sayısı fazlaydı. 8 bölümden oluşan bu diziyi izlerken oldukça gerilmiştim. Gece karanlıkta ve bir başıma izlemenin etkisi de olabilir bunda. Oyuncular daha çok gençlerden oluşuyordu ama yine de iyi iş çıkarmışlardı. Dizide biraz psikolojik duygular üzerine yoğunlaşıldığından izleyiciyi etkiledeğini düşünüyorum. Dizide sorgulanan bir soru vardı. "Canavarlar doğar mı, yoksa yaratılır mı?" O günden beri hala bu sorunun cevabını ara ara düşünmekteyim.
Diziyle ilgili bir yazı da yazmıştım daha önce. Okumak isteyen buyursun.

12. Salaryman Cho Han Ji
Klasik romantik komedilerin aksine bol bol güldürdüğü halde konu olarak hiç de zayıf olmayan bir dizi.
Aslında türü melodrama ama dramdan çok bir çalışanın başarı öyküsünü izliyoruz.
Azmiyle kötülerle mücadele eden kahramanımızı izlerken onunla hop oturup hop kalkıyoruz.
Boş olmayan, her bölüm heyecanı canlı tutan herkesin birbirinin kuyusunu kazmaya çalıştığı unutulmaz karakterleri olan güzel ve eğlenceli bir diziydi.

13. Queen Seon Deok
Kore'nin klasik uzun tarihi dizilerinin bir benzeri düşüncesiyle sırf çok duyduğum övgüler nedeniyle başladığım bir diziydi. İlk bölümlerde, "Tamam, konu itibarıyla biraz daha farklı gibi ama yine de bu kadar övülecek ne var ki?" diye düşünüyordum. Taa ki 20. bölümlerde diziye katılan Bidam karakterine kadar. Sonrasında ise dizide son bölümlere kadar Bidam rüzgarları esti, esti, esti ve...
İzleyin diyorum sadece... 

14. The Snow Queen
Sanırım yine içindeki benzetmelere, büyülü atmosfere, oyuncuların başarısına ve büyülü müziklerine kapılarak bu kadar etkilendiğim dizilerden bir tanesiydi. Tuhaf bir biçimde beni kendine bağlayıp, birçok sahnesi aklıma kazınan bir diziydi. 2 kez izledim ve ikisinde de aynı etkiyi yaşadım.
Zaten blogum da adını bu diziden esinlenerek aldı.
Karlar Kraliçesi'nin yalnızlığı... Belki de hepimizin derin yarası olan yalnızlığa değindiği için etkilemiştir beni bilemiyorum ama sonuçta listemden düşmeyen bir dizi olmayı başardı.

15. Dong Yi
Aslında benzerlerinin çok olduğu bir diziymiş. Ancak benim örnekleri arasında izlediğim ilk bu dizi olduğundan ve tabii ki oyuncularının da başarısından olsa gerek bölüm sayısı çok uzun olsa da sonuna kadar severek izlediğim bir dizi oldu. Birçok sahnesi ve müziğiyle aklımda yer etti.
Benim gibi tarihi dizileri seviyorsanız şans verin derim.

16. Road Number One
Koyu bir So Ji hayranı olarak onun oyunculuğundan Misa'dan sonra en çok etkilendiğim dizi budur.
Gerçekten yaşadı sanki rolünü.
Savaşın acı gerçeklerini gözler önüne seriyor dizi. Yaşanan dramı, acı çeken halkı, yitip giden hayatları.
Sık sık boğazımın düğümlendiği, yüreğimin burkulduğu, gözlerimin dolduğu, unutulmaz acıları bize gösteren her sahnesi çarpıcı bir diziydi. Müzikleriyle olsun, oyuncularıyla olsun mutlaka izlenmesi gereken başarılı bir yapımdı.

17. The King 2 Heart 
 
Güney Kore'nin kendini fazlasıyla Kuzey Kore'den üstün gösterdiği, kendilerini şişirdikçe şişirdikleri bir dizi olduğu çok ama çok açık. Yine de bir şekilde insanı kendine bağlayan bir diziydi.
2. çiftin başrol çifti az buçuk gölgede bıraktığı bir yapım olmuş bence.
Ayrıca Lee Seung Gi'nin oyunculuğu gerçek anlamda beğendiğim yegane dizisidir.

18. Scent of a Woman
Bayan oyuncuyu çok sevdiğimden başlamıştım diziye. Hayat dersi veren, bugünümüzün değerini bilmemiz gerektiğini anlatan bir diziydi. Belki listemde daha üst sıralarda olabilirdi lakin başrol erkek oyuncunun berbat oyunculuğu yüzünden özellikle ağlama sahnelerinin vurucu olması gereken bu dizide o sahneler yeterince etkili olamadı benim için ve dizinin sıralaması geriledi.

19. Irıs 1
Iris çok geç izlediğim bir dizi oldu. O süre içinde de bol bol methini duymuştum. Bu yüzden de gözümde çok büyüttüm. Ondan olacak ki pek beklediğimi bulamadım. Evet, güzeldi. Oyuncular iyiydi ama yine de bana eksik gelen bir şey vardı dizide.
Sanırım ne olduğunu bulamadığım o eksik yüzünden de listemin bu kadar aşağısında yer aldı ancak.

20. Shark
Listemdeki dizilere sanırım en son katılan dizi Shark. Bu da demektir ki son dönemde izlediğim ve beni etkileyen tek dizi de bu olmuş ki listeme gitmeyi başarmış. Çok kolay listemdeki yapımlar değişmiyor çünkü.
Kim Nam Gil yine oyuncluğuyla beni kendine hayran bıraktı. Dizinin konusuna gelince, ilk bölümlerde basit bir intikam çıkacak diye düşünüyordum ama sonra yanıldığımı anladım. İzlediğim intikam dizileri arasında tatmin edici bir intikam alma sebebi sunan nadir dizilerden biri oldu kendisi.
Ayrıca dizinin atmosferi ilginçti. Ağır ve derinden insanın içine işleyen bir ortam vardı. Seçilen mekanlar, o mekanların bize yansıtıldığı renk tonları ve dizinin güzel müzikleri seyir zevkimi de kat be kat arttırdı.

21. The Equator Man
Aslında bir intikam dizisi. Belki öyle değişik bir intikam nedeni sunmuyor seyirciye ama işlenen suçun ve yaşanan duyguların anlatılış şekli bana "Suç ve Ceza"nın yazım dilini hatırlattı.
Bu nedenle de Dünya Klasikleri'nden birini okumak gibiydi diye adlandırdığım nadir dizilerden biri oldu.
Bazılarına ağır gelmiş ve onları sıkmış olabilir ama zaten Dünya Klasiklerini de güzel yapan o betimlemeler, ağır ağır ve sindire sindire ilerleyiş değil mi? İşte bu dizi de benim yavaş yavaş içime işledi, izlerken gerildim, üzüldüm, olayları yaşayan onlar değil de benmişim gibi hissettim.
Bu nedenle de listeme eklemeden olmaz dedim.

22. The Princess' Man
Aslında izlerken çok eleştirdiğim bir diziydi. Birçok şeyde eksiklikler buldum, karakterin zayıf olduğunu düşündüm. Hatta listeme girmesine şaşıranlar bile olabilir. Yalnız listeme giren dizilerin hepsinin ortak noktası her birinin bana yaşattığı duyguların kalıcı olmasıydı. Dün de, bugün de hala o etki sürmekte. Birçok diziyi izlerken çok eğlensem ya da beğendiğimi düşünsem de sonradan tek bir sahnesinin bile aklımda kalıcı olacak şekilde beni etkilemediğini fark ediyorum. İşte The Princess' Man her şeyiyle olmasa da birçok sahnesiyle, repliğiyle aklımda yer eden ve yine görsel şölen sunan dizilerden biriydi.
Bu nedenle listemde mutlaka olması gerektiğini düşündüm.

23. Bad Love
İlk göz ağrım olduğundan mı bilmem ama asla vazgeçemediğim dizilerden biridir. Kore yapımı olarak izlediğim ilk diziydi. Sanırım hassas bir dönemime de denk geldiğinden olacak çok ağladığımı hatırlıyorum. Bu nedenle de birçok sahnesi aklıma kazınmıştır. Dizinin müzikleri de yine Kore müziği olarak dinlediğim ve beğendiğim ilk müziklerdi. Herkesin de bu diziye bir şans vermesi gerektiğini düşünüyorum.
Mükemmel değildi, bölüm sayısı biraz fazla gelmişti bence diziye ama yine de unutulmazlarım arasındadır.

 24. He Who Can't Marry
Hani şu bahsettiğim konusu pek bir şeye benzemeyen komik diziler var ya, aslında bu dizi onlardan sayılır. Yine de Ji Jin Hee'nin mükemmel oyunculuğu sayesinde çok güldüğüm, sıkılmadan izlediğim güzel bir romantik komediydi. Hala da hatırlayıp güldüğüm birçok sahnesi var.

25. My Girlfriend is a Gumiho
İzlerken eğlendiğim, sevimli mi sevimli bir diziydi.
Çerezlik niyetine, kafanızı boşaltmak ve rahatlamak adına izlenebilir bir dizi.
Shin Min Ah'ı izlemek için bile izlemeye değerdi bence.
 
Bunlar İzleyip de beğendiğim, listeye almaya değer gördüğüm Kore dizileriydi.
Belki herkesin zevkine hitap etmiyorlardı ama sonuçta bu benim tavsiye listem, doğal olarak da bana hitap ediyor. :)

Son olarak da 4 tane Japon dizisi önermek istiyorum.
Hele hele ilkini mutlaka izleyin derim.

  1. Jin

 2. Liar Game

3. Priceless

4. Mr. Brain

1 yorum: