5 Nisan 2013 Cuma

Sirius // Two Brightest Stars 2013

İki Parlak Yıldız


White Cristmas'la tanıştığım KBS2'nin drama special yani özel dizilerinden bir diğeri olan Sirius 4 bölümlük uzun bir film tadında hoş bir dizi. Birçok dizi güzel bir konuya sahip olsa da uzunluğundan dolayı özellikle son bölümlerde insanı sıkmaya, gereksiz uzatmalar yapmaya başlıyor. İş filme gelince ise genelde ortalama 2 saatlik süre filmdeki duyguyu anlatmak için pek yeterli olmayabiliyor. Bu nedenle 4 bölümlük bu dizi orta yolu bulma adına biçilmiş bir kaftan olmuş. Hem konu fazla dallanıp budaklanmamış oldu hem de gereksiz uzatmaların yapılmadığı izleyiciyi sıkmayan bir dizi ortaya çıkmış.
Dizide ikiz çocuklardan biri olan Do Shin Woo'nun geçim sıkıntısı nedeniyle yetimhaneye bırakıldıktan birkaç yıl sonra ailesi tarafindan geri alındığında araya giren soğukluk nedeniyle ikiz kardeşi ve annesiyle iletişim ve sevgi eksikliğini,  iyi niyetli ve kardeşini çok seven hatta onun için yanlışlıkla da olsa birini öldüren Do Eun Chang'ın kardeşine yakınlaşma ve onu korumaya çalışma çabasını ve uyuşturucu bağımlısı olan anneleri anlatılıyor.
Do Shin Woo'nun istediği sevgiyi görememesi, annesinin kalbini tam olarak kazanamaması ve annesinin uyuşturucu tacirleri yüzünden bağımlı olup ölmesinin ardından hissettiği suçluluk duygusunu izliyoruz.
Annesinin bağımlı olmasına neden olan uyuşturucu tacirini bulmak için çok çalışıp polis olan So Shin Woo'nun hapisten çıkan abisine güvenmekte zorlanırken aslında onu ne kadar sevdiğini görüyoruz.

Do Eun Chang ise her zaman ikiz kardeşine sahip çıkmak, onu korumak istemektedir.Kardeşi ise ona güvenmez ve ondan kaçmaya çalışır hep. Kötü adamlar kardeşinin peşine düştüğünde ise yine kendini feda etmekten geri durmayacaktır.
Bu olaylar sırasında ise uyuşturucunun ne kadar kötü olduğu, uyuşturucu çetesinin bir türlü sonunun gelmediğini de gözler önüne serip, hayatın gerçekleriyle bir kez daha yüzleşmemizi sağlıyor dizi.

Bir bölüm izleme niyetiyle başlayıp bir gecede bitirdiğim bu diziyi gerçekten beğendim.
Dizide ikiz kardeşleri canlandıran Seo Jun Yeong'u daha önce Gumiho: Tale of the Fox's Child  dizisinde yan karakter olarak izlemiş çok beğenmiştim. Bu dizide de oldukça başarılıydı. Onu daha güzel yapımlarda da görmek istiyorum.

Not: Dizinin isminin nereden geldiğini tahmin etmeye çalışıyordum. Aslında "Sirius ya da Akyıldız , Büyük Köpek Takımyıldızı'nda yer alan bir çift yıldız." fakat bir de efsanesi varmış bunun.


Cennetin kapısına ulaşmak adına yola çıkan 4 kardeşten birincisi iyi bir savaşçı ve komutan ikincisi usta bir şair üçüncüsü ünlü bir aşıktır. en küçük kardeşin özelliği ise gurur duyduğu köpeğidir. Dördüncü kardeş ilk kardeşini bir savaş meydanında, ikincisini bir düğünde, üçüncüsünü de güzel bir prensesin kollarında bırakır ve cennetin kapısına ulaşır ama köpeğini cennete kabul ettiremez. Bunun üzerine cennete girmeyi reddeder. Yolculuğunu cennetten izleyenler ona kardeşlerini terk ettiği halde köpeğini terk etmemesinin sebebini sorarlar. Küçük kardeş diğerlerinin kendi kaderlerini izlediğini ama köpeğinin ona tüm kalbiyle bağlandığını söyler. Bunun üzerine cennettekiler köpeği bir takım yıldız haline getirirler. Bu yıldız kümesindeki en parlak yıldızın adı Sirius;'tur yani köpeğin kalbi.( Bir Hint efsanesi )


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder