10 Haziran 2013 Pazartesi

Birth Secret / 2013

Secret of the Birth / Birth Secret
Uzun zamandır hem vakit sıkıntısından hem de bana hakkında bir şeyler yazma isteği uyandıran bir yapıma pek rastlamamamdan dolayı olacak ki buradan biraz uzak kaldım.

Sonunda yazmaya değer gördüğüm ve o isteği içimde uyandıran ilginç bir yapımla karşılaşmamın haklı gururunu yaşıyorum. Öncelikle bu diğer klişe dizilerden farklı diziye hak ettiği reyting değerini sağlamayan Kore halkını kın kın kınayarak tepkimi ortaya koyuyorum. Genelde Koreliler reyting konusunda beni pek yanıltmazlardı ama bazen de cidden şaşırtıyorlar beni.

Koyu bir Sung Yuri hayranı olduğumu belirtmek istiyorum en başta. Kore'de Soo Ae, Sung Yuri ve Kim Seon A dendi mi bende akan sular duruyor. Başka sevdiğim bayan oyuncular olsa da bu üçünün bende yaşattığı duygular başkadır. Hangi rolde olurlarsa olsunlar gerek oyunculukları, gerek dış görünüşleri, gerekse ses tonlarıyla beni benden aldıklarını itiraf etmem gerekir. Birçok diziyi oppalar adına izleyip önüne gelen bayan oyuncuyu sevdiği erkek aktöre yakıştırmayıp bayan oyuncuları yerden yere vuran izleyicilerin aksine birçok diziyi bayan oyuncular için izlediğim bir gerçek. Çünkü benim için dış görünüşten ziyade oyunculuk ve senaryonun kalitesi daha ön planda oluyor.
Çok güzel dizileri kalitesiz oyuncular yüzünden izlemekten soğuduğum gibi çok sıradan dizileri de kaliteli oyuncular nedeniyle ayıla bayıla izlemem mümkündür yani.

Birth Secret'a gelince benim adıma hem değişik bir senaryo, hem de oyuncular olarak yeterince iyi.
Daha ilk bölümden farkını hissettiriyor. Fakat talihsiz bir şekilde diğer dizilerin gölgesinden kalmış.
Birçok farklı ülkeden izleyici yorumlarına baktığımda herkesin benim gibi hayretle bu güzel dizinin neden geri planda kaldığına anlam veremediğini gördüm. İşin Türkiye ayağından bahsetmiyorum zaten.
Maalesef Türk izleyici kitlesinin bir diziyi beğenmesi için "Oppa"larının olması gerekiyor o dizide.
Eğer kendilerince yakışıklı dedikleri yeni yetme, oyunculuğu berbat, kız kılıklı oppa yoksa bir dizide senaryosu ne kadar iyi olursa olsun, oyuncular ne kadar yetenekli olursa olsun o dizi arka planda kalmaya mahkumdur.
Fakat bir de benim gibi derinden ve sessiz bir biçimde böyle yapımları sahiplenen bir kitle var arka planda. Sayımız az olsa da yine de birçok diziyi hak ettiği yere taşımak için fazlasıyla uğraştığımız bir gerçek.
Ne yazık ki bu dizi o kitlenin de gözünden kaçmış gibi duruyor.
Bunun nedeni de sanırım şu sıralar yayınlanan dizilerin ciddi anlamda güzel olmasından kaynaklı.
Vaktim olsa ben de her birini izlemeyi düşünürdüm neredeyse, o derece ilgi çekici yapımlar var.
Durum böyle olunca seçme yapmaya sıra geldi mi diğer diziler ağır gelmiş anlaşılan.

Bir de şunu da söylemeliyim ki baş roldeki adamı ben bile ilk kez izliyorum. Ben bile diyorum çünkü izlediğim Uzakdoğu yapımlarının sayısı 200'e dayandı. Bunların bir tanesinde bile yan rolde dahi yer almamış olması ise oyuncunun çok da popüler olmadığını düşündürdü bana. Diziyi izleyince kendisini çok beğensem de benim gibi düşünen ve Sung Yuri hayranlığı benim gibi tavan yapmamış kişilerin diziyi bir kenara atmış olmaları kuvvetle muhtemel.
Sonradan yaptığım araştırmaya göre ise adam Kore'de çok seviliyormuş. Hatta bu diziden önceki projesi 56 bölümlük bir aile dizisiymiş ve ilk bölümünden son bölümüne kadar reytinglerde birinciliğini korumuş. Ortalama %30 reytingi olan dizi son bölümlerde %49'lara merdiven dayamış hatta. Dizinin adı ise "You Who Rolled In Unexpectedly".
Yoo Jun Sang'ın sesi de fena değilmiş ve o dizi için bir de OST seslendirmiş.
Neysecime gelelim dizimizin genel tanıtımına:

Yönetmen: Kim Jong Hyuk
Yazar: Kim Kyu Wan 
Kanal: SBS 
Bölüm: 20 
Yayın Tarihi: 27 Nisan 2013- 
Yayın Günleri: Cumartesi - Pazar 

Konusu: Hafıza kaybı nedeniyle hayatının son 10 yılını 
hatırlayamayan dahi bir kadın ve onun için her şeyi yapmaya hazır eşinin hikayesi.

Oyuncular
Sung Yu Ri --> Jung Yi Hyun 

Yoo Jun Sang --> Hong Gyung Doo

Kal So Won -->  Hae Deum

Lee Jin --> Lee Sun Young

Kim Young Kwang --> Park Soo Chang

Han Sang Jin --> Choi Ki Tae

Kim So Hyun --> Genç Yi Hyun

Dizi henüz tamamlanmadı ama izlediğim kısım benim için yeterliydi. Kalan bölümlerini de büyük bir zevkle izleyeceğime eminim. Sung Yuri her zamanki gibi çok güzel. Dizideki giyimine de yine hayran kaldım.

Başrol erkek oyuncumuza gelince canlandırdığı karakter fazlasıyla saf ve temiz kalpli biri. Bu nedenle bazen kızma isteğimiz oluşsa da açıkçası ben ona çok üzüldüm. Yoo Jun Sang'ı ilk kez izlesem de kendisini çok sevdim ben. Nedendir bilmem ama bana Lee Beom Soo'yu hatırlatıp duruyor. Tavırları, mimikleri hatta konuşurken kullandığı ifadeler... Lee Beom Soo hayranı biri olarak da bu beni oldukça memnun ediyor tabii.

Dizideki küçük kıza bayıldım resmen. Çok güzel oynuyor.
Tabii Sung Yuri'nin gençliğini canlandıran Kim So Hyun'u da es geçemem. Yine döktürmüş.
Konu karışık işleniyor. Cidden ortada bir sır var ama hala çözemedim. Bu gizem nedeniyle insan bir bölümü izleyip bitirdiğinde hemen diğer bölüme geçmek istiyor. Meraktan bir günde 4 bölüm izledim yani bu zaman kıtlığımda.

Sizlere de tavsiye ederim. En azından bir şansı hak ediyor dizi. Klasik konulardan biraz uzaklaşmak adına izlenebilir. Çok fazla dram yoktu şimdilik. Birçok sahnesinde de güldüm.
Hem merak ettiriyor, hem güldürüyor, hem de hüzünlendiriyor.

Fragman da ekleyeyim. Diziyi Türkçe izlememizi sağlayan çevirmenler "homosapiens, Sophia, Bushess"a da teşekkürlerimi sunuyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder