3 Mayıs 2014 Cumartesi

My Paparotti (2013)

 Bir serseriden opera sanatçısı yaratmak mümkün mü acaba?

Genelde başarı öykülerini anlatan filmler güzel olur. Hele ki bu gerçek hikayeden yola çıkılarak bize sunulduğunda etkilenmemek pek mümkün olmuyor. İşte yine böyle bir başarı öyküsünün anlatıldığı hoş bir filmdi My Paparotti.
Büyükannesiyle yaşayan baş kahramanımız onu da kaybettiğinde bu koskoca dünyada yalnız kalır. Ne yaptığını umursayan kimse yoktur. Yalnızlık canını öyle yakmıştır ki sonunda bir mafyaya girmeye bile razı olur. Çünkü orada ona yoldaş olacak, kardeşim diyeceği, birlikte kalacağı, sohbet edebileceği kişiler olacaktır.

Allah vergisi harika bir sesi olan kahramanımız şarkı söylemeyi de çok sevdiğinden bir yandan da sanat okuluna gitmeye devam eder. Tabii bir mafya üyesinin günleri çok da olaysız geçmez. Gittiği okullardan kovulur ve sonunda bir köydeki okula yolu düşer. Burada tanışacağı müzik öğretmeni onun hayatını değiştirecektir.
Kahranımız yavaş yavaş soyutlandığı  dünyaya geri dönecek, insanlarla yakınlaşmaya başlayacak ve tabii ki keşfedilen yeteneğini geliştirip dünyaca ünlü bir tenör olmak için çalışmalara başlayacaktır.
Daha önce yalnızlık ve çaresizlikten girdiği mafya batağından çıkmak da pek kolay olmayacaktır elbet.

Film tebessüm ettiriyor, güldürüyor, duygulandırıyor ve gözyaşlarınızı akıtıyor. Bu yaşlar üzüntüden olduğu kadar gururdan, mutluluktan da olabiliyor aslında. Eğer filmin içine girmişseniz siz de kahramanımızın yaşadığı duyguları yürekten paylaşıyorsunuz ki ben bayağı bir girmiş olmalıyım ki baş kahramınızın döktüğü mutluluk-burukluk-üzüntü ve biraz da gurur gözyaşlarına eş zamanlı olarak ben de eşlik ettim.
Hayatınızda ufak da olsa yaşadığınız o gururlu anlar aklanıza geliyor ve daha da içinize işliyor o duygular.

Lafın özü etkileyici bir başarı öyküsü. Filmi neredeyse bir başlarına götüren Lee Je Hoon ve beni izlediğim her yapımında kendine hayran bırakan Han Suk Kyu bu filmde de harika bir iş çıkarmışlar.
İkisi de sahnelerinin hakkını verip bana birçok duyguyu yaşattılar.


Bilgi: Film, 2009 yılında katıldığı "Starking" adlı televizyon programında ilk kez sahneye çıkan ve sesiyle dinleyenleri etkileyen Kim Ho Joong'un dinleyenleri ağlatan gerçek hayat hikayesinden yola çıkarak uyarlamıştır.

Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.
Şimdi unutulmaz bu iki sahneyi de eklemek istiyorum ki dinlerken kulaklarınız bayram etsin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder