15 Haziran 2015 Pazartesi

Angry Mom / Öfkeli Anne (2015)


Uzun zamandır güncel dizileri pek takip edemiyorum zamansızlıktan. O nedenle her yayın kuşağından tek dizi seçip onu takip ediyorum. Kill Me Heal Me'den sonra yeni dizi tercihimi Angry Mom'dan yana yapmıştım ki verdiğim en doğru karar olduğuna hiç şüphem yok.
Ülkemizde Kore dizilerini izleyen kitlenin gitgide konusu pek bir şeye benzemeyen, içinde en az bir adet kpop grubu üyesi oyunculukta yeteneksiz eleman olan, çerezlik dizileri tercih eder olduğu kesin. Bu nedenle de böyle ders verici nitelikte olan, milleti ekrana çekecek "oppa" unsuru olmayan, aşktan çok değerler üzerinde duran bir dizi biraz daha kıyıda köşede bırakılıyor. Neyse ki Koreliler genelde reytingi gerçekten hak eden dizilere verme konusunda beni pek yanıltmıyor da böyle güzelim diziler çekilmeye devam ediyor orada.
Dizi, günümüzde bizim ülkemiz de dahil bütün ülkelerin sorunu olan ağır bir konuya parmak basmış. Okullardaki şiddet, taciz, kayırma, siyasilerin ve onlara bağlı olan zengin iş adamlarının eğitimi de kullanarak nasıl çıkar sağladıkları... Buna ek olarak da hiçbir kelimeyle değerini ifade edemeyeceğimiz "anne fedakarlığı".
Fakat diziyi güzel kılan, bu toplumsal sorunu ağır bir dille değil de komedi unsuruyla besleyerek, izleyiciyi konunun ağırlığı altında ezmeden dozunda sunmasıydı. Aslında birçok yapımın başaramadığını başarmış dizi. Böyle ağır bir konuyu beni bir dakika bile sıkmadan, hevesle izlettirebilen nadir dizilerden oldu.
Bu nedenle "MBC 2014 Seneryo Yarışması Kazananı" olan bu senaryoyu bizlere sunan senariste teşekkür ediyorum.
Bu konu bana ağır gelir, ben aşk isterim, becereksiz sakar kızlara aşık olup onu koruyup kollayan küçük dağları ben yarattım modundaki zengin, kibirli adamları izlemek istiyorum diyorsanız elbette saygı duyarım ama gerçeklerden kaç kaç nereye kadar dimi? Arada bunları da izlemeliyiz. Yarın bir gün anne/baba olduğumuzda bizim çocuklarımızın başına böyle şeylerin gelmeyeceğinin garantisi mi var? Hele ki gitgide bozulan eğitim kurumlarımızın hali ortadayken. Daha 6. sınıfa giden bacak kadar öğrencilerin tehdit, dayak, küfür, kavga, eylemlere katılma gibi icraatlarda bulunduklarına gözlerimle, kulaklarımla şahit olmuşken hele ki...
Neyse efendim bu kısımları geçip dizi karakterlerinden bahsetmek istiyorum biraz. İlk bahsedeceğim kişi kendisine Faith dizisinden beri hayranlık duyduğum Kim Hee Sun.
Dizimizin, kızı için liseli gibi davranıp okula giden öfkeli annesi. Yapımcı bu role ondan daha uygun biri olmayacağını düşündüğü için bir ay boyunca telefonda başının etini yiyerek ikna etmiş Hee Sun'u. O da senaryoyu okuyunca ikna olmuş zaten.
Ben de yapımcıya katılıyorum, bu rol tam Hee Sun'a biçilmiş kaftandı.
Kendisini ayakta alkışlasam yeridir. Çok güzel oynadı. Bazen güldürdü, bazen ağlattı. Kısacası dizide verilmesi istenen her duyguyu verdi. Liseli halleri de, anne halleri de ayrı güzeldi.
Ji Hyun Woo. Dizimizin saf öğretmeni. Öğrencileri için her fedakarlığı yapan, onlara sevgi gösteren, kendi çocuğu gibi gören ideal öğretmen. Fakat öğrencilerin yaşadığı acı olaylara tanık oldukça dünyanın kendi düşündüğü kadar temiz olmadığını fark eder. Yaşanan olaylarla o da büyüyüp olgunlaşıyor dizinin sonunda.
Keşke her öğretmen onun gibi olabilse. Okul sadece kitaplardaki bilgileri öğretme yeri değil, insanlara adil olmayı, dürüstlüğü, sevmeyi de öğretmeli. Ji Hyun Woo da bu rolüyle öğretmenlere biraz olsun ders vermiştir umarım.
Diğer karakterleri siz izleyip görün artık. Ben son olarak dizinin beklenmedik şekilde parlayan yıldızı Ji Soo'dan bahsedeceğim. Diziminizin asi çocuğu Go Bok Dong. Birçok kişi gibi ben de kendisini ilk kez izledim. Bence Angry Mom onun için dönüm noktası oldu. Gerçekten kendini gösterdi, sevdirdi ve geleceğin yıldızlarından biri olmaya aday olduğunu duyurdu herkese. İlk bölümlerde etkisiz gibi görünse de bir anda nasıl kendini sevdirdi, hepimizin sevgilisi oldu, dizinin merkezi haline geldi ben de anlamadım. Fakat iyi ki de öyle olmuş. Diziye ayrı bir renk getirdi, dizi daha eğlenceli hale geldi ve ufak da olsa saf sevgiyi hissettirdi bize.
Bundan sonra takibe alacağım genç yeteneklerden biri oldu kesinlikle. Diziyi izleyenlerin en sevdiği karakter olduğuna ve sahnelerinin dört gözle beklendiğine hiç şüphem yok.

Toparlarsak; dizi 16 bölüm, izlemeye yüzde yüz değer, konu güzel, işleniş güzel, eğlendirirken düşündürüyor, yer yer güldürüp yer yer duygulandırıyor, oyunculuklar gayet iyi, final de olması gerektiği gibi bitiyor. Yani izleyin, izlettirin...
Şimdi kendime yeni bir dizi bulmam lazım ama ilgimi çeken dizi yok. Yegane şansımı boşa harcamak istemiyorum. Sanırım Soo Ae'nin yeni dizisi Mask'ı bekleyeceğim.

Fragman...

2 yorum:

 1. Merhaba
  Diziyi duymuştum ama izlemedim henüz.
  Mask dizisini izliyorum beğendim.
  Bu ara gerçekten niye böyle oldu dizi yok gibi :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiye ederim ben. Birçok diziye nazaran izlenmeyi hak ediyor.
   Diğer dizilerden de bi Mask izliyorum ben de. Beğendim onu. Şimdi yaz sezonu gelmişken yeni güzel diziler de gelir diye tahmin ediyorum.

   Sil