11 Ağustos 2015 Salı

Mask / Maske (2015)

Soo Ae'ye teklif gittiğini duyduğum andan beri deli gibi takip ettiğim Mask, gözümü açıp kapayıncaya dek yayınlanıp finalini yaptı. Peki değdi mi onca beklemeye derseniz de kendi adıma değdiğini söyleyebilirim.
İlk kez Denizler İmparatoru'nda izleyip hemcinsim olmasına rağmen tabiri caizse aşık olduğum Soo Ae'nin; senaryosu Secret'ın senaristinin elinden çıkacak bir dizide rol alacağını duyduğumda ister istemez büyük beklentilere girmiştim zaten. Beklentim de yüzde yüz olmasa da karşılandı. Tabii itiraf da etmem gerekir ki biraz daha iddialı bir yapım bekliyordum.
Dizide olaylardan çok karakterlere yoğunlaşılmış, soğuk savaş ortamı oluşturulmuş gibiydi. Bu nedenle olacak ki oyuncu kadrosu da tam rollere biçilmiş kaftan olarak seçilmiş. İlk birkaç bölüm oldukça hızlı ve hareketli bir giriş yapan dizi, daha sonra dediğim gibi soğuk savaş dönemine giriyor. Duygular ön plana çıkıyor ve psikolojik savaş başlıyor.
Birçok kişi gibi ben de esas oğlan rolünü canlandıran Joo Ji Hoon'dan ziyade kötü enişte rolündeki Yeon Jeong Hun'u daha çok beğendim. Zaten senarist de onu daha fazla ön planda tutmuş gibiydi. Joo Ji Hoon'un hayat verdiği Min Woo karakterinden hep bir atak bekledim ama pek istediğim gibi etkili bir duruş sergilemedi, dizi boyunca pasifti. Kötü rol kategorisine sokabileceğimiz Seok Hoon ve Mi Yeon çifti esas çiftimize göre daha baskın bir ikili olmuştu dizide.
Buna rağmen dizinin Soo Ae'yi ön planda tutma çabası da gözümden kaçmadı. Belli ki senaryo, tıpkı Soo Ae'nin bir önceki dizisi olan Yawang'da olduğu gibi, onun için yazılmış. Güzelliğiyle büyüledi, karakteriyle kendini sevdirdi, güzel giyimiyle bizi mest etti dizi boyunca.
Güncel takip ettim diziyi, her haftayı merakla bekledim, son iki bölüm hariç de hiç sıkılmadım izlerken. Buna rağmen biraz daha olaylar üzerine eğilmelerini isterdim. Seok Hoon'un aileye olan öfkesine, Min Woo'nun kendini bulup o pasiflikten çıkmasına ve Ji Seok'un yerine geçtiği Eun Ha karakterinin ailesine biraz daha değinilmeliydi bence. Son bölüme kadar da onca olay olmuşken hiç kimsenin zor durumda kalmaması, polis tarafından sıkıştırılmamaları, savcıların soruşturma başlatıp aniden durdurmaları için bir sözün yeterli olması, eniştenin istediği kişinin hapise girip çıkmasını bu kadar rahat sağlaması ve başkan olan babanın tüm bunlar yaşanırken hiçbir etkinliğinin olmaması dizide birçok konuda kolaya kaçıldığını gösteriyor.
Bu nedenle de daha çok yansıltılmak istenen karakterlerin ruh halleri, duyguları, nefretleri ya da sevgileri olsa da o samimiyeti hissedemiyorsunuz. Kopukluklar oluyor. Her şey bir anda olup bitiyor, sorunsuzca herkes her şeye devam ediyor. Finali ise çok oldu bittiye gelmiş, tam tatmin edici olmamış diyebilirim.
Sonuç olarak; doya doya Soo Ae izledim. Tüm eksiklerine rağmen izlenebilir bir diziydi. Zaten Kore'deki reytinglere bakarsak Kore halkı da benim gibi düşünüp severek izlemiş diziyi. Vaktiniz olduğunda izleyin. Güncel dizilerden en izlenebilir olanı bu diziydi zaten. Umarım Soo Ae fazla bekletmeden tez zamanda çok daha iyi bir yeni diziyle geri döner.

4 yorum:

 1. Diziyi izliyordum ama başka diziler araya girdi son bölümleri izleyemedim.
  Hello Monster final yaptı onuda izleyeyim Mask sırada.
  Enişte ve karısı süper kötüler bayılıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası ben kötü kadına gıcık oluyordum ama yine de karı koca tam tencere kapak olmuşlardı. Süper kötüler. :)

   Sil
 2. Henüz bir tane bile Kore dizisi izlemedim ben , nedendir bilmiyorum ama biraz ön yargılıyım...
  Bloğunuzu çok beğendim bu arada ve hemen takibe aldım. Benim bloğumada beklerim sizi...
  Sevgilerimle...
  www.grilady.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında tercih meselesi Kore dizileri. Ara ara diğer ülke yapımlarına göz atıyorum. Birçoğu kalite olarak daha iyi olsa da işleyiş şekilleri beni memnun etmediği için hala ilk planımda Kore yapımları var. Bir ara şans vermeyi deneyin derim.

   Hemen blogunuza göz atmaya gidiyorum, teşekkürler.

   Sil