29 Eylül 2015 Salı

Oh My Ghost (2015)

Uzakdoğu'da olan hayalet korkusu az çok hepimizce biliniyor. Bu nedenle olacak ki ara ara bu korkuyu yenmek adına hayaletli yapımlara da başvuruyor Kore dizi/film sektörü. En son aklımda kalan en eğlenceli hayaletli dizi "Master's Sun"da oldukça eğlenmiş, hayaletlere karşı sempati kazanmıştık. Hele hele hayalet lafını duyunca bile korkudan titreyen Koreliler için dönüm noktalarından biri bu dizi olsa gerek.

Yine tahmin etmesi çok güç olmayan bir konuyla hayalet temasını işleyen bir dizi çıktı karşımıza. Fakat bu kez tvN farkıyla. Daha önce Reply 1994, Miseang gibi beklenmedik ama hak edilmiş yüksek reytingler alan dizileri sayesinde oldukça ses getiren tvN kanalı, bu kez de farkını ortaya koyduğu bu diziyle karşımıza çıktı. Oh My Ghost da reytingleri yüksek ve gerek Kore'de gerek ülkemizde oldukça ilgi gören yapımlardan bir tanesi olmayı başardı.
Öncelikle dizinin diğer bilindik kanallardan farklı olarak tam da tvN tarzıyla oldukça doğal, içten, samimi, reyting kaygısını fazla taşımayan ve çekincelerden uzak bir yapım olduğunu söyleyeyim. Sırf bu yüzden bile izlenebilir dizi. Tamam konu bilindik ama işleniş ilgi çekici. Gerçek hayattan gibi. Yani gerçekten bir insanın içine hayalet girmiş, onu ele geçirmiş gibi bir durumu size hissettirebiliyor dizi.

Diziyi öyle çok övecek değilim. Biraz sıradan ve bilindik. Fakat yine de kendini izlettiren, sevdiren, merak ettiren bir cazibesi var. Öyle çok komik desem değil, aşırı duygusal desem değil, aşırı heyecanlı desem de değil ama bir büyüsü olduğu kesin.
Dizide biraz Pasta'dan biraz da Master's Sun'dan esinlenmişler düşüncesi hakim birçok kişide. Ben de katılıyorum buna. Çok tanıdık gelen yerleri vardı. Yine de kendine has üslubu izleyiciyi çekiyor. Oyuncular karakterlerine bürünmüş, mimikleri, halleri hareketleri tam oturmuş. Tabii esas diziyi çekici kılan içine hayalet kaçan halleriyle Park Bo Young ve havalı şefimizi canlandıran Jo Jung Suk. Bu ikili gerçekten harikaydı. Birçok kişiye diziyi sevdiren de ikisiydi eminim. Hele hele tam içimizi baydın sen dediğimiz zamanda içine hayalet girince 180 derece kişilik değiştiren ve bunu bize çok güzel yansıtan Park Bo Young'u bir tebrik etmek istiyorum. Elbette her genç kızın hayali olan yakışıklı, düşünceli, havalı Şefimize de bir alkış isteyeceğim. Jo Jung Suk zaten The King 2 Hearts dizisinde esas oğlanı bile geçip kendisine hayran bırakmıştı beni. O zamandan beri takibimde. İleride daha başka yapımlarda da göreceğiz kendisini eminim.

Kısacası izlenebilir diziler arasına koydum ben bu diziyi. Ben eğlenerek ve beğenerek izledim. Sadece şaman kadının sahnelerinde biraz sıkıldım, bir de şu mutfaktaki çalışanların sahnelerini bazen aşırı abartılmış buldum ama o kadar da olur. Vaktiniz varsa izleyin. En azından içine hayalet girince bambaşka bir kişiliğe bürünen esas kızımızın o hallerini görmüş olursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder