16 Nisan 2015 Perşembe

Death Bell / Gosa: Piui Jungkan Gosa / Ölüm Zili (2008)

Lee Beom Soo'ya olan hayranlığımı bilmeyen varsa tekrar etmiş olarak yazıma başlayayım. Bu filmi de Beom Soo hayranlığımdan yola çıkıp tüm yapımlarına göz atarken yorumlarına da bakarak indirmiş saklıyordum. Geçenlerde korku/gerilim tarzı bir şey izleme modunda hissedince kendimi hemen seçimimi bu filmden yana yaptım.
Filmi öyle çok beğendim desem abartmış olurum aslında. Belki çekildiği yıl olan 2008'de izlesem etkisi kat be kat fazla olurdu ama günümüzdeartık bu konu tanıdık geliyor, korku öğeleri pek korkutucu gelmiyor vesaire.
Fakat yine de filmde güzel bir intikam konusu var. Olayların nedenini, kimin yaptığını az çok tahmin ediyor gibi olsanız da tam anlamıyla çözmek pek mümkün olmuyor son dakikaya kadar.
Film boyunca bir dakika bile sıkılmış olmamam ve filmin ilgi ve merakımı canlı tutması yine olumlu yanlarından.
Aslında günümüzde daha da alevlenmiş bir soruna parmak basmış film, hem de ilginç bir yöntemle. Korku unsurunu kullanıp izleyicinin dikkatini farklı şekilde çekmek istemiş.
Öğrencilerin yarış atından da ötesine döndüğü sınavlar, çocuklardan çok velilerinin istekleri, eğitime müdahaleler... Uzun zamandır süregelen büyük bir sorun niteliğinde bu konu ve görünen o ki her geçen sene de daha da büyümeye devam edecek.

Filmde bahsi geçen okulda da sadece notlarına göre değerlendirilen öğrenciler için okul hayatı öylesine streslidir ki bazıları zihinsel sorunlar çekmeye bile başlar.
Bu okulda 20 öğrenciye yoğunlaştırılmış bir eğitim programı uygulanmaya karar verilir. Bu öğrenciler okulda başarı sıralaması en yüksek öğrencilerdir. 2 öğretmen eşliğinde eğitime başlayan öğrenciler daha ilk günden korkunç bir olayla karşılaşırlar. Bir ses onlara verdiği problemi çözemezlerse aralarından bir öğrenciyi öldüreceğini söyler. Her çözülemeyen problem için bir öğrenci ölecektir. Öğretmenler ve öğrenciler arkadaşlarını kurtarmak için soruları çözmeye çalışırken bir yandan da bu korkunç şeyi yapanın kim olduğunu bulmaya çalışırlar.
Filmin süresi biraz daha uzun olmalıydı bence. Olayları istediğim gibi bağdaştıramadım birbiriyle. Çevirinin etkisi var mıydı bunda ondan da pek emin değilim. O problemlerin anlatmaya çalıştığını daha net anlasaydım filmin daha çok hoşuma gideceğine eminim.
Filmle ilgili beni en çok rahatsız eden şey ise Ina rolündeki Nam Gyu Ri'nin berbat oyunculuğu ve porselen bebekten farksız yüzüydü herhalde.
Bu arada Kim Bum oldukça iyiydi, sevdim kendisini filmde.
Toparlarsak; filmin süresi kısa, merakı uyanık tutuyor, izleyecek bir şeyler arıyorsanız bence bir şans verin. Türünde korku yazsa da korkmadım, gerilim kısmı daha ağır basıyordu bence. Onu da göz önünde bulundurun. Ayrıca Korelileri tebrik ediyorum yine konuyu bir ders vererek bağlayıp bitirdiler filmi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder